Menü

Tüp Bebek Nedir?

13 Haziran 2018 - Genel

Tüp bebek çocuk sahibi olamayan ya da çocuk sahibi olma şansı oldukça düşük olan çiftlerin bebek sahibi olabilmeleri için geliştirilmiş bir yöntemdir. Bu yöntem dünyada henüz kırk yıldır kullanılmakta olan bir yöntemdir. Türkiye’de ilk defa 1978 yılında kullanılmış olan bu yöntemin başarı şansı da hatırı sayılır derecede yüksektir.

Bahsetmiş olduğumuz tüp bebek yönteminde, bu alanda uzman olan deneyimli hekimler tarafından bazı özel teknikler kullanılarak anneden yumurta hücresi ve babadan da sperm hücresi alınır. Daha sonra yine gereken özel koşulları sağlayarak laboratuvar ortamında bu iki hücrenin döllenmesini sağlanır ve bu şekilde zigot oluşumu sağlanmış olur. Daha sonra bu zigotu embriyo evresine kadar bu özel ortamda geliştirilir. Zigotu embriyo evresine getirdikten sonra tekrar bazı özel yöntemleri kullanarak bu embriyoyu anne rahmine yerleştirilir ve embriyonun orada gelişmesini sağlanılır. Böylelikle çocuk sahibi olmak isteyen anne, normal ve sağlıklı bir hamilelik sürecine başlamış olur. Görüldüğü üzere bu hamile kalma yönteminin normal yöntemden tek farklı yanı sperm ile yumurtanın dışarıda döllenmesinin sağlanmasıdır.

Tüp bebek yöntemi kullanılarak oluşturulan embriyolar anne rahmine yerleştirilince anne, gayet normal bir hamilelik dönemi geçirebilir. Bu yöntem sonucunda doğan bebekler de son derece normal bebeklerdir. Genel olarak büyüyüp gelişmelerinde bir sorun görülmez. Doğduktan sonra diğer bebekler gibi büyür ve gelişir.

Tüp Bebek Nedir?” üzerine 4 düşünce

sohbet indir

Tüp bebek tedavisi artık yaygınlaştı çocuk sahibi olamayanlar için gerçekten çok güzel birşey.

Yanıtla
canlitv.me

Gerçekten ebebeyn lerin çok sorun yaşadıkları durumlarda kullandıkları bir yöntem çok güzel bu sayede herkes çocuk sahibi olabiliyor 🙂

Yanıtla
Modelini Seç

bir akrabamında evlendikten 15 yıl sonra tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmuslarrdı tıp çok ilerledi artık bu yöntemlere başvuru artar sanıyorum

Yanıtla
Çin Takvimi

Tüp bebek adına harika bilgiler sunulmuş. Bi yakınım var bu konuyu araştırıyor umarım faydalanır.

Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir